Odgovor na pitanje “Šta ponijeti na putovanje” nije jednostavan i zavisi od toga kada putujete i gdje putujete. Kada su u pitanju putovanja na daleke destinacije i avanturistička putovanja, najkorisnisniji savjet za putovanje koji mozete čuti jeste da je potrebno ponijeti što manje prtljaga!
Kako se spakovati za putovanje na daleke destinacije
★ Kopiju avionske karte
★ Kopiju pasoša (pozeljno da je imate i na mejlu)
★ Putnu apoteku (ljekove nositi u originalnim pakovanjima). Preporučujemo ljekove protiv bolova, zaštitu od dijareje (probiotik, aktivni ugalj), antibiotik, lijek za spuštanje temperature, flaster, zavoj, alkohol, jod i ostale ljekove koje eventualno koristite i kod kuće.
★ Putno osiguranje
★ Ranac od oko 25L pogodan za izlete tokom avanture, ručni prtljag itd.
★ Osim donjeg rublja, omiljenih majici i kratke garderobe, potrebno je ponijeti i par stvari dugih rukava i nogavica, jer noći na safariju i u Najrobiju mogu biti svježije, naročito u periodu našeg ljeta. Takođe, dug rukav obavezno stavite u ranac koji nosite sa sobom u avionu, jer se dešava da su na aerodromu niske temperature kao i u avionu pa je kratak rukav neadekvatan tim temperaturama
★ jedne sportske patike i jedan/dva para papuča
★ Kapa ili šešir
★ Repelent za komarce (autan je sasvim ok, autan “jungle” sa većim procentom deeta je još bolje rješenje)
★ Kremu za zaštitu od sunca (preporučuje se SPF 30 i veći)
★ Pribor za ličnu higijenu (četkica za zube, pasta, maramice, sapun, ulošci…)
★ Baterijska lampa
★ Fotoaparat, poželjno sa dobrim zumom i po mogućnosti rezervnom baterijom
★ Power bank externu bateriju (nećete svuda moći napuniti svoj telefon, gopro kameru ili manji fotoaparat)
★ Ručni sat (sa alarmom)
★ Novčanik pojas koji se nosi ispod odjeće i u kojem držite novac i pasož, popularni “Money Belt”
★ Sunčane naočare
★ Mali katanac za kofer ili rajsferšlus ranca
★ Dobru knjigu ili časopis, za prekratiti vrijeme u putu ili za uživanje na plaži
★ Travel Adapter prilagodjen lokalnim utičnicama
Preporučujemo da nakit i dragocjenosti koje vam nisu potrebne na avanturi ovog tipa ostavite kod kuće.
Ono što jos nije loša ideja je da ponesete poneki stariji telefon koji ne koristite i da ga tamo “trampite” za neku npr. lijepu veliku sliku, šarene marame, masku, drvenariju i slično, jer mještani nešto prodaju za recimo 30$, a može se desiti da vam u trampi daju za taj mobilni koji ovdje nema neku veću vrijednost.
Ako želite ići na snorkling i da “lutate” okeanom, preporučuje se obuća za vodu, nisu za ponijeti “pod obavezno” ali ako ih imate ponesite.
Kako izgleda pakovanje jednog poznatog travel blogera dokumentovano u slikama, možete pronaći ovdje.
Humanitarna pomoć
Kako je jedan od ciljeva GlobeTrackera i pomoć lokalnoj zajednici, na svim našim putovanjima imaćete priliku da lično predate humanitarnu pomoć u vidu odjeće, školskog pribora, igračaka i slično, direktno onima kojima je to najpotrebnije. Na pojedinim putovanjima imaćete priliku i da odete u lokalno sirotište.
Naravno, novac je uvijek dobrodošao. Ali to izbjegavamo. Više volimo da neku igračku, komad odjeće, školski pribor… poklonimo direktno mališanima koje ćemo srijetati.
Kad god se ukaže prilika, svratićemo u neko lokalno selo, mozda čak i otići do neke lokalne škole. Tokom boravka u podnožju Kilimandžara otići ćemo do sirotišta Tuleeni. Ukoliko uslovi budu to dozvoljavali, družićemo se malo sa mališanima, i predati im poklone koje nosimo.